Zašto je važno željezo u krvi?

Željezo je esencijalni mineral koji je neophodan za pravilan rast i razvoj organizma i ima brojne važne uloge. Našem tijelu je potrebno kako bi se proizveo hemoglobin, protein u crvenim krvnim stanicama. Kada tijelo nema dovoljno hemoglobina, tkiva i mišići neće dobiti dovoljno kisika da bi mogli efikasno raditi. To dovodi do stanja koje se zove anemija.
Najčešći simptomi nedostatka željeza su: kroničan neobičan osjećaj umora i opća slabost tijela, blijeda koža (više nego obično), kratak dah, glavobolje, lupanje srca, oštećena kosa i koža te lomljivi nokti. Česta je pojava slabokrvnosti kod trudnica, djece u razvoju, žena s obilnim ciklusima, vegetarijanaca (zbog načina prehrane) ali i starijih osoba.
Ako posumnjate da možda patite od manjka željeza, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom kako biste provjerili krvnu sliku i vidjeli pravo stanje. Glavni cilj je da se vrati normalna razina hemoglobina i adekvatni nivo željeza. Ukoliko se nedostatak željeza može riješiti prehranom, namirnice bogate željezom su crveno meso (govedina i svinjetina ali i perad), tamnozeleno lisnato povrće (špinat, kelj, zelena salata), suho voće kao što su suho grožđe i marelice, grašak, grah i druge mahunarke te orašasti plodovi.
Ipak, s obzirom da je apsorpcija željeza iz hrane moguća od 2 do 10%, za teže oblike anemije potrebno je posegnuti za dodacima prehrani na bazi željeza

S tim na umu, dolazimo do Revite Fe Forest Berries. U pitanju je napitak ugodnog okusa šumskog voća, koji pored matične mliječi i vitamina C sadrži i dvovalentno kelatno željezo kojem je apsorpcija i do 80%, te je kompletno bez nuspojava. Iako mnogi dodaci prehrani na bazi željeza imaju tzv. metalni okus, izazivaju mučninu ili nelagodu u želucu, to nije slučaj s Revita Fe Forest Berries. Također, dok radite na podizanju željeza, pokušajte izbjegavati tijesta i tjestenine, bijelo brašno, a ukoliko se odlučite za dodatak prehrani bilo koje vrste – dva sata prije i poslije konzumacije izbjegavajte kave, čaj i mliječne proizvode, jer oni smanjuju apsorpciju željeza.
Trajanje terapije s dodatkom prehrane na bazi željeza ovisi od osobe do osobe i od toga kako organizam reagira na unos željeza, te da li ga optimalno apsorbira. Kod nekoga se napredak vidi već nakon mjesec dana, ali se prva kontrola krvne slike savjetuje nakon tri mjeseca aktivne konzumacije dodataka prehrani.